Komediowo.pl
Image default

Dlaczego warto wykonać hydroizolację balkonu?

Balkon to element obiektu mieszkalnego, który stanowi wprost idealną przestrzeń do wypoczynku i urządzania kameralnych spotkań towarzyskich. Niestety znajduje się na zewnątrz, więc jest stałe narażony na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych – np. deszczu, śniegu czy zmiennych temperatur. W znacznym ograniczeniu ich destrukcyjnego wpływu pomaga prawidłowo wykonana hydroizolacja balkonu.

Brak ryzyka przenikania wilgoci jako główna korzyść

W naszym kraju balkony są zazwyczaj budowane z płyt betonowych podatnych zarówno na namakanie, jak i rozmarzanie. Nawet niewielka ilość wilgoci może powodować powolne rozsadzanie struktury materiału i prowadzić do innych niepożądanych konsekwencji, dlatego zawsze wymagana jest porządna hydroizolacja balkonu. Najlepiej stworzyć ją już na etapie wznoszenia domu, ewentualnie podczas gruntownego remontu. Kluczowy pożytek wynikający z obecności takiej bariery to bardzo skuteczna ochrona przed powstawaniem brzydkich zacieków na elewacji i przesiąkaniem wody do pomieszczeń mieszkalnych. Na uwagę zasługuje również zahamowanie rozwoju groźnych dla ludzkiego zdrowia grzybów czy pleśni, które wywołują uciążliwe dolegliwości układu oddechowego. Hydroizolacja balkonu zapobiega ponadto:

  • korozji elementów konstrukcyjnych (kruszeniu, pękaniu, rozwarstwianiu), przekładającej się na ogromne osłabienie nośności obiektu
  • samoistnemu odspajaniu płytek dekoracyjnych
  • skróceniu ogólnej żywotności budynku
  • ubytkom ciepła w okresie jesienno-zimowym
  • ponoszeniu wysokich wydatków finansowych związanych z koniecznością przeprowadzania zaawansowanych napraw (oszczędność pieniędzy w domowym budżecie)

Pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego materiału

Hydroizolacja balkonu polega na ułożeniu specjalnej warstwy zabezpieczającej przed ostatecznym wykończeniem powierzchni. Istotną rolę odgrywa w tym przypadku zastosowanie właściwego materiału odpowiedzialnego za nieprzepuszczanie wilgoci. Godna polecenia jest w szczególności dwuskładnikowa zaprawa cementowa wzbogacona o polimery, która wykazuje znakomite właściwości izolacyjne, nie sprawia żadnych problemów w aplikacji i tworzy elastyczną powłokę odporną na wahania temperatur. Rozsądną alternatywę stanowi płynna membrana bazująca na żywicy poliuretanowej (wyjątkowo łatwa w konserwacji) oraz mata uszczelniająco-kompensująca przeznaczona do umieszczenia bezpośrednio pod płytkami (przyspieszony montaż). Podczas kładzenia materiału należy zadbać o oczyszczenie podłoża, rzetelne wypełnienie wszelkich dylatacji i dokładne wymieszanie składników.

Z niniejszego artykułu jasno wynika, że hydroizolacja balkonu jest jedynym rozwiązaniem gwarantującym utrzymanie konstrukcji w idealnym stanie technicznym przez długie lata, a także funkcjonowanie w warunkach sprzyjających dobremu samopoczuciu i zdrowiu.

Related posts

Mieszkanie na wynajem – czy warto korzystać z wykończenia „pod klucz”?

admin

Korzyści płynące z zakupu domku na kółkach

admin

Impregnowanie kamieni naturalnych w ogrodzie – dlaczego jest tak ważne?

admin