W przypadku przewozu produktów medycznych konieczne staje się utrzymanie odpowiednich warunków, a zwłaszcza temperatury i poziomu wilgotności. Do tego dochodzi kilka innych wymogów, które wynikają bezpośrednio w obowiązujących przepisów prawa, a mówiąc dokładniej, z Prawa farmaceutycznego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, o których powinien pamiętać zarówno przewoźnik, jak i podmiot zamawiający usługi transportowe.
Kto ponosi odpowiedzialność za przewóz produktów medycznych?
Jeszcze zanim przejdziemy do omawiania spraw wspomnianych we wstępie, dobrze będzie na chwilę zatrzymać się przy odpowiedzialności. Bo choć prawo wskazuje, że to przedsiębiorca wprowadzający leki do obrotu ma obowiązek zadbać o ich właściwy transport, w niektórych sytuacjach wina za ewentualne uszkodzenie towaru spada na samego przewoźnika.
Kiedy tak się dzieje? Gdy dochodzi do załamania przepisów prawa dotyczących transferu farmaceutyków bądź umowy, jaka została zawarta między oboma podmiotami.
Wymagania dotyczące przewozu farmaceutyków
W ten sposób możemy łatwo przejść do samych wymagań, jakie należy spełnić, by leki mogły dotrzeć pod wskazany adres bez żadnych przeszkód. To właśnie ich niedopełnienie zazwyczaj prowadzi do odpowiedzialności finansowej bądź karnej. O czym zatem trzeba szczególnie pamiętać?
- W trakcie transportu produkty medyczne muszą zostać zabezpieczone zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i wpływem czynników zewnętrznych. Mowa tutaj chociażby o wilgoci, a także poważnych zanieczyszczeniach. Pod tym względem obowiązujące przepisy są bardzo rygorystyczne, dlatego nie może być mowy o żadnych uchybieniach. Istotne staje się więc użycie odpowiednich opakowań, które powinny być chronione w czasie podróży.
- Kolejną ważną sprawą jest stworzenie, jak również utrzymanie korzystnych warunków przewozu. Tyczy się to na przykład temperatury. Tutaj mała uwaga – dopuszczalne przedziały temperatury mogą być inne dla różnych grup i rodzajów leków. Czasem mieszczą się one w granicach od 10 do 20 stopni Celsjusza, innym razem optymalna temperatura będzie wynosiła 5 stopni Celsjusza. Sprawia to, że firma transportowa musi zapoznać się ze specyfiką farmaceutyków i tym, jak reagują one na wspomniane warunki.
- Oczywiście temperatura to nie wszystko. Negatywny wpływ na produkty medyczne może mieć także nieodpowiedni poziom wilgotności, a nawet światło słoneczne. W tym przypadku ponownie istotny jest rodzaj leków oraz to, jak reagują one na wszelkie zmiany. Nie da się więc ukryć, że o udanym transporcie zadecydować może sprawna wymiana informacji między producentem lub hurtownikiem a firmą przewozową.
- Choć może wydać się to oczywiste, ogromne znaczenie podczas transferu medykamentów ma rodzaj i wyposażenie pojazdów. Tyczy się to jednak nie tylko ich zabezpieczenia, ale też dostępności systemu monitorującego wspomniane wcześniej parametry, a więc temperaturę i wilgotność. Z racji tego, że niektóre leki mogą być transportowane tylko przez określony czas, lepszym rozwiązaniem niż samochód może okazać się przewóz lotniczy bądź morski.
- Farmaceutyki powinny być ponadto właściwie oznakowane. Jest to informacja nie tylko dla ewentualnej kontroli, ale też dla pozostałych uczestników ruchów, którzy muszą mieć świadomość, co znajduje się w danym pojeździe. Warto jeszcze podkreślić, że w przypadku przeładunku leków konieczne jest użycie specjalnych komór przeładunkowych, które chronią je przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Komu zlecić transport farmaceutyków? Postaw na specjalistów!
Biorąc pod uwagę to, jak wiele jest niezbędnych do spełnienia wymagań i w jaki sposób rozmaite czynniki mogą wpłynąć na kondycję i przydatność leków, jasne staje się, że w ich przewozie powinni brać udział odpowiednio przygotowane podmioty.
Takie, które dysponują niezbędnym doświadczeniem w tej kwestii, jak również właściwymi pojazdami i potrzebnym wyposażeniem. Na szczęście na rynku działają takie firmy, dlatego pozostaje Ci jedynie wybrać najlepszą ofertę.
źródło: TRANSlogis transport i spedycja