Komediowo.pl
Image default

Jak działa przydomowa elektrownia słoneczna 

Współczesne rozwiązania z zakresu pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii doskonale sprawdzają się w przypadku mikroelektrowni, których zadaniem jest zasilenie niewielkich obiektów, także mieszkalnych. Rosnąca świadomość ekologiczna i coraz wyższe ceny energii elektrycznej powodują, że zainteresowanie własną produkcją prądu stale rośnie. Przyczynia się do tego także wsparcie państwa poprzez wprowadzenie ogólnopolskich programów dotacyjnych oraz ulgi termomodernizacyjnej.

Przydomowa elektrownia słoneczna – zasady działania

Instalacja fotowoltaiczna jest zespołem urządzeń pozwalających na pozyskanie darmowej energii elektrycznej ze słońca. Składa się ona z paneli PV, falownika oraz osprzętu. Wytworzona za jej pomocą energia z powodzeniem może być wykorzystywana do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych, również tych służących do ogrzewania zimą, chłodzenia latem czy produkcji ciepłej wody użytkowej przez cały rok.

Funkcjonowanie przydomowej mikroelektrowni jest stosunkowo proste. Za pozyskanie energii odpowiedzialne są moduły PV zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w prąd stały. Aby mógł być on wykorzystywany do obsługi urządzeń elektrycznych w domu musi być zamieniony na prąd przemienny – to zadanie falownika, czyli  inwertera. Urządzenie to jest podpięte do tablicy rozdzielczej budynku, która jest następnie podłączona do sieci energetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd jedynie w dzień. W tym czasie może być wykorzystywana na bieżąco. Po zachodzie słońca obiekt pozyskuje energię z wcześniej wyprodukowanych nadwyżek,  z sieci energetycznej lub ewentualnie z magazynów energii. Inwestor może zdecydować się na niezależność od dostaw prądu, a więc na instalację typu off-grid, w której nadwyżki energii gromadzone są w akumulatorach lub na instalację on-grid – bez magazynów energii, podłączoną do sieci energetycznej, w której ilość przekazanej i pobranej energii są rozliczane według ustawy net-meteringowej. Kolejnym rozwiązaniem jest instalacja hybrydowa, która pozwala na połączenie instalacji z siecią przy jednoczesnym gromadzeniu się nadprodukowanej energii w akumulatorach.   

Każda z możliwości ma swoje zalety. Off-grid daje pełną niezależność od zakładu energetycznego. Generuje jednak wysokie koszty związane z zakupem i późniejszą wymianą akumulatorów (ich żywotność to ok. 5-6 lat). Instalacja on-grid jest tańsza i pozwala przekazywać nadwyżki prądu do publicznego systemu energetycznego z możliwością ich odbioru w systemie rocznym na zasadach 1:08 (w przypadku systemów o mocy do 10 kWp) i 1:07 (w przypadku systemów o mocy 10 – 50 kWp).

W obu przypadkach najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest budowa instalacji dopasowanej do indywidualnych potrzeb budynku. Konsumpcja na bieżąco prądu wytworzonego przez fotowoltaiką jest najkorzystniejsza pod względem finansowym.

Przydomowa elektrownia słoneczna – korzyści

Bezsprzeczną korzyścią z budowy własnej mikroelektrowni słonecznej jest znaczne obniżenie rachunków za prąd. W przypadku instalacji off-grid prąd jest całkowicie bezpłatny, a w większości przypadków instalacji on-grid użytkownik musi liczyć się jedynie z niewielkimi opłatami stałymi. Zwrot z inwestycji to rząd paru lat – w tym czasie oszczędności z opłat za energię elektryczną skompensują poniesione wydatki. Po tym okresie wytworzona ekologiczna energia będzie w całości zyskiem dla inwestora.

Mikroelektrownie słoneczne są przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie powodują emisji gazów cieplarnianych. W przypadku, kiedy tzw. zielony prąd wykorzystywany jest do ogrzewania budynku zimą sprzyjają utrzymaniu czystego powietrza wokół budynku.

Systemy fotowoltaiczne są bezobsługowe. Pełna automatyzacja procesu oraz brak konieczności obsługi sprawiają, że mikroelektrownie słoneczne pozwalają zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też nasz czas.  

Dodatkową zachętą do inwestowania w fotowoltaikęprogramy dofinansowań. Osoby prywatne mogą skorzystać z ogólnopolskich programów „Mój prąd” czy „Czyste powietrze”, które oferują dotacje lub niskooprocentowane kredyty oraz z lokalnych dofinansowań przyznawanych mieszkańcom danej gminy. Ponadto każdy indywidualny inwestor może odliczyć od dochodu koszty związane z budową instalacji w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej. 

Źródło: Inverter – odnawialne źródła energii

Related posts

Najbardziej oryginalne pomysły architektów

admin

Biznes własnym sumptem

admin

Honda Forza 750 w 2021 roku – czego można się spodziewać?

admin