Komediowo.pl
Image default

Najczęstsze zabiegi chirurgiczne w stomatologii

Najczęstsze zabiegi chirurgiczne w stomatologii

Zabiegi chirurgiczne w stomatologii to jeden z bardziej skomplikowanych działów wymagających doskonałego przygotowania technicznego. Jakie zabiegi wykonuje się najczęściej w gabinetach?

Usuwanie (ekstrakcja) zębów

Usuwanie zębów to skomplikowana decyzja wymagająca konsultacji z chirurgiem stomatologicznym w Piasecznie. Ekstrakcja to ostateczność, ponieważ luka wpływa na funkcjonowanie całej jamy ustnej, na komfort przeżuwania pokarmów, a nawet na codzienną higienę. Zęby psują się drastycznie przez nieleczone zmiany próchnicowe, choroby dziąseł, ale też po stwierdzeniu urazu mechanicznego. Kiedy zęba nie można odbudować lub jest to bardzo drogie zaleca się ekstrakcję.

Wstawienie implantów

Pacjentom z brakami w jamie ustnej chirurdzy proponują implanty naśladujące budową naturalne uzębienie. Pojedyncze uzupełnienie nie wymaga obróbki sąsiadujących zębów, dlatego sprawdza się najbardziej przy niewielkich wadach. Implanty nie powodują dodatkowych problemów przy szczotkowaniu, naśladują kolorem resztę zębów, umożliwiają zachowanie zdrowego kształtu szczęki. Trzeba pamiętać, że wszystkie luki zmieniają z czasem twarz. Na bardziej zapadniętą, mniej estetyczną. Implantów nie można zastosować u wszystkich zainteresowanych, chociażby przez bruksizm, albo po stwierdzeniu nowotworu, cukrzycy, poważnych wad przyzębia.

Usuwanie ropnia

Ropień to stan zapalny, który wymaga interwencji chirurga stomatologicznego i to możliwie najszybciej. Ropnie tworzą się głównie przez nieleczoną próchnicę lub przez zaniedbania pielęgnacyjne w przestrzeniach między zębami. Z czasem silniejszy ból uniemożliwia picie wszystkich rodzajów napojów, a ropień pulsuje z bólem przechodzącym na skronie, zatoki. Nieleczony uniemożliwia normalne funkcjonowanie, dlatego lepiej od razu po wykryciu zgrubienia, albo zauważeniu opuchlizny umówić się do rekomendowanego specjalisty. Chirurg nacina ropnia, ale usuwa również brodawczaki, włókniaki i inne powszechne zmiany na błonie śluzowej.

Chirurgiczne przygotowanie do zaawansowanego leczenia protetycznego

Często bez umiejętności chirurga stomatologicznego pacjent nie może skierować się na bardziej zaawansowane leczenie protetyczne. Specjalista wykonuje plastykę wyrostka zębodołowego, albo modeluje zagłębienia kostne w taki sposób, aby ulżyć z czasem pacjentowi podczas żucia pokarmów. Niektóre uzupełnienia protetyczne wymagają dokładniejszej ingerencji w dziąsła. Jeżeli u pacjenta występuje nadmiar tkanek chirurg podejmuje decyzję o usunięciu. Chirurgia stomatologiczna łączy się w dużym stopniu z działem protetycznym. Jeden nie funkcjonuje bez drugiego.

Na zakończenie

Kontakt do chirurga stomatologa w Piasecznie warto sobie po prostu zapisać na wszelki wypadek, ponieważ niektóre zmiany wymagają szybkiej reakcji i dużego profesjonalizmu podczas kontroli. Ekstrakcja zębów, plastyka przed wprowadzeniem uzupełnienia protetycznego, nacinanie ropni i eliminacja poważniejszych zmian z błon śluzowych to tylko niektóre z umiejętności uznanych fachowców.

Related posts

Jaki jest cel kursów dla ratowników medycznych?

admin

Zakrzepica żylna – cichy zabójca, który pojawia się bez uprzedzenia

admin

Powysiłkowy ból kończyny górnej – wykonaj USG

admin