Komediowo.pl
Image default

Leczenie kanałowe – podstawowe wskazania i przeciwwskazania

Konieczność utrzymywania odpowiedniej higieny jamy ustnej jest nam przekazywana z pokolenia na pokolenie. Małe dzieci uczone są przez swoich rodziców, jak zadbać o swoje zęby. Niestety, zdarzają się przypadki, kiedy pomimo usilnych starań, doświadczamy bólu związanego ze złym stanem swojego uzębienia. W niektórych przypadkach wystarczające może okazać się wypełnienie zęba lekarstwem, ale czasami, aby uniknąć ekstrakcji zęba, konieczne jest bezbolesne leczenie kanałowe.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, zwane również endodontycznym, to zabieg, który angażuje głęboką część zęba, czyli miazgę. Leczenie kanałowe zębów obejmuje usunięcie zakażonej części miazgi, dezynfekcję określonego miejsca oraz precyzyjne wypełnienie usuniętej części miazgi specjalistyczną substancją leczniczą.

Leczenie kanałowe po pierwsze wymaga usunięcia warstwy próchnicy z zewnętrznej części zęba. Kolejnym krokiem jest rozwiercenie zęba, które zapewnia dostęp do miazgi zęba. Etap ten jest bardzo istotny, gdyż ewentualne niedostatecznie duże rozwiercenie może spowodować zabarwienie zęba na żółty kolor. Jest to spowodowane działaniem bakterii znajdujących się w pozostawionych resztkach miazgi. Następnym krokiem podczas przeprowadzania leczenia kanałowego jest oczyszczenie i poszerzenie kanałów. Po dokładnej dezynfekcji kanały wypełniane są substancją, która je uszczelnia i zapobiega ponownemu pojawieniu się choroby. Warto podkreślić, że leczenie kanałowe przeprowadzane jest przy wykorzystaniu znieczulenia, dlatego pacjenci nie powinni obawiać się bólu i dyskomfortu.

Wskazania do przeprowadzenia leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe wykonywane jest w momencie, kiedy dentysta stwierdzi, że w miazdze doszło do nieodwracalnych zmian chorobowych. Procedura ta jest zazwyczaj stosowana dopiero po wypróbowaniu nieco mniej inwazyjnych zabiegów, takich jak np. wypełnienie kory zęba substancją leczniczą. Leczenie kanałowe zębów jest również konieczne w przypadku martwicy miazgi, zapalenia miazgi, zmian okołowierzchołkowych czy niedopełnienia kanałów korzeniowych.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe, w niektórych przypadkach, może okazać się jedynym sposobem leczenia, który daje szansę na unikniecie ekstrakcji zęba. Występują jednak pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają bezpieczne wykonanie zabiegu.

O konieczności usunięcia zęba lekarz może zdecydować przede wszystkim w przypadku złego stanu jamy ustnej, gdy zazwyczaj konieczne jest usunięcie zainfekowanego zęba. Kolejnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego jest również kształt zęba. W takiej sytuacji istnieje bowiem ryzyko ponownego zakażenia wywołanego pozostałościami niesuniętych tkanek. Przeszkodą do wykonania zabiegu mogą być także choroby ogólnoustrojowe, o których lekarz powinien zostać powiadomiony w trakcie wywiadu z pacjentem. Schorzenia układu krążenia, niewydolność nerek czy uczulenie na substancje znieczulające bezwzględnie wyklucza możliwość zastosowania leczenia endodontycznego.

Bezbolesne leczenie kanałowe to bardzo bezpieczny zabieg dentystyczny, który w zdecydowanej większości przypadków nie prowadzi do żadnych powikłań. Równie istotne jest w tym przypadku również to, że wbrew powszechnie panującego przekonania, leczenie kanałowe nie wiąże się z bólem. Dzięki nowoczesnym metodom, wykwalifikowanym specjalistom i szerokiej gamie dostępnych znieczuleń, leczenie kanałowe jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym.

Related posts

Najpierw kawa, potem peeling

admin

Na czym polega unieszkodliwianie odpadów medycznych ?

admin

Z jakimi problemami warto udać się na konsultację ortopedyczną?

admin