Komediowo.pl
Image default

3 najczęstsze przyczyny suchości pochwy

Pieczenie i swędzenie okolic intymnych może przydarzyć się w różnym wieku. Suchość pochwy często bywa wstydliwym problemem, który można szybko i łatwo wyleczyć. Skąd bierze się ta przykra dolegliwość? W jaki sposób można sobie z nią poradzić? W tym poradniku poznasz trzy najpopularniejsze przyczyny suchości pochwy i dowiesz się jakimi preparatami można złagodzić jej objawy.

Suchość pochwy – jakie są jej przyczyny?

Według wyników badań przeprowadzonych przez Instytut GfK Polonia, suchość pochwy może dotyczyć nawet 25% kobiet w wieku od 30 do 60 lat. W ten sposób łatwo zauważyć, że uczucie dyskomfortu towarzyszy nie tylko paniom w średnim wieku. Problem suchości pochwy występuje na skutek zaburzenia procesu wydzielania hormonów. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku silnego stresu, konkretnego stanu fizjologicznego, a nawet z powodu odstawienia antykoncepcji. Leczenie tego typu schorzenia wymaga wizyty w gabinecie ginekologicznym. Dobierając odpowiednie preparaty można w szybki i skuteczny sposób pozbyć się dolegliwości.

Suchość pochwy po okresie – skąd się bierze?

Naturalne nawilżenie okolic intymnych często jest powiązane z obecną fazą cyklu. Część kobiet odczuwa problem suchości pochwy po okresie lub chwilę przed jego wystąpieniem. Powodem takiego stanu rzeczy może być zarówno gwałtowny spadek estrogenów, jak również brak odpowiedniej higieny pochwy. W takim przypadku rozwiązaniem mogą okazać się globulki dopochwowe lub specjalistyczne płyny do mycia okolic intymnych. Tego typu środki zawierają składniki o silnym działaniu nawilżającym i łagodzącym, takie jak kwas hialuronowy czy pantenol.

Suchość pochwy po menopauzie – jak sobie z nią poradzić?

Suchość pochwy to częsty objaw towarzyszący klimakterium. Uczucie pieczenia, swędzenia, a także ból podczas stosunku czy oddawania moczu – wszystko to wpływa na obniżenie komfortu codziennego życia. Na suchość pochwy po menopauzie warto stosować żele, maści lub globulki przepisane przez ginekologa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku tego problemu nie warto sięgać po preparaty zawierające silikon czy cukier. Do leczenia suchości pochwy nie sprawdzą się więc lubrykanty dostępne w sklepach erotycznych.

Ciąża a suchość pochwy – jak można się leczyć?

Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych sytuacji, suchość pochwy po ciąży również jest podstawą do wizyty w gabinecie specjalisty. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do wystąpienia infekcji pochwy, która jest szczególnie niebezpieczna nie tylko dla matki, ale również dla nienarodzonego dziecka. Najlepszy preparat na suchość pochwy w ciąży i w okresie laktacji to ten, który wykazuje silne działanie nawilżające i łagodzące, a jednocześnie zawiera neutralne pH. Choć takie środki można często otrzymać bez recepty, warto zasięgnąć porady lekarza. Podczas badania specjalista odpowie na wszelkie pytania pacjentki, a także wskaże najwygodniejszą formę preparatu dostosowaną do indywidualnych preferencji.

Suchość pochwy może wystąpić w różnym wieku. Bez względu na powód pojawienia się przykrych dolegliwości, nie warto zwlekać z konsultacją medyczną w przypadku jej wystąpienia. Dzięki powszechnie dostępnym środkom, suchość pochwy można szybko wyleczyć i ponownie cieszyć się komfortem każdego dnia.

Related posts

Leżący senior – znajdź pomoc w prywatnym domu opieki!

admin

Endermologia – jeden z najskuteczniejszych zabiegów wyszczuplających

admin

Jaki jest cel kursów dla ratowników medycznych?

admin