Komediowo.pl
Image default

Telefon z dużą pamięcią – czy warto?

Kupując nowy telefon, nie zawsze zwracamy uwagę na pamięć – często ważniejszy okazuje się np. dobry aparat fotograficzny, możliwość wykonywanie płatności mobilnych czy inne ciekawe funkcje. Tymczasem ilość pamięci to bardzo ważny parametr, który w dużej mierze decyduje o codziennym komforcie i wygodzie użytkowania smartfona.

Pamięć RAM i pamięć wbudowana

W specyfikacji technicznej każdego smartfona znajdziemy informacje o pamięci RAM oraz o pamięci wbudowanej. W pierwszym przypadku pamięć najczęściej wynosi 2, 4 lub 6 GB, a w drugim – nawet 256 GB. Na czym polega różnica?

Pamięć RAM jest pamięcią operacyjną, która odpowiada za bardzo szybki odczyt danych oraz ich zapis. RAM przechowuje dane wykorzystywane przez system operacyjny telefonu, odpowiadając za jego płynne i sprawne działanie. Zazwyczaj im więcej pamięci RAM, tym lepiej, bo wszystkie aplikacje uruchamiane są szybciej. Trzeba zaznaczyć, że pamięć RAM nie służy do archiwizacji – to zadanie przejmuje pamięć wbudowana.

Pamięć wbudowana jest pamięcią wewnętrzną, fabrycznie zainstalowaną w telefonie. To właśnie ona umożliwia zapisywanie i przechowywanie plików w urządzeniu. Trzeba jednak pamiętać, że liczba GB podana w specyfikacji nie jest liczbą GB, do której będziemy mieli dostęp. Sporo pamięci zajmuje bowiem sam system operacyjny oraz aplikacje.

Ile pamięci wewnętrznej w smartfonie?Ile pamięci wewnętrznej w smartfonie?

Dostępne na rynku smartfony wyposażono w różną ilość pamięci wbudowanej, przy czym różnica ta może być kolosalna. Najtańsze telefony mają do 8 GB pamięci, natomiast produkty Apple wyposażono aż w 256 GB. Pomiędzy skrajnościami plasują się np. smartfony takie jak Samsung Galaxy S8 z 32 GB, Honor 10 z 64 GB czy Huawei 20 Pro z pamięcią 128 GB.

Ile pamięci wewnętrznej powinien mieć telefon? W praktyce im więcej, tym lepiej, bo tym więcej mamy miejsca na dobrej jakości zdjęcia i filmy nagrywane wbudowanym aparatem, nowe gry oraz aplikacje. Duży zapas gigabajtów będzie potrzebny szczególnie osobom, które chętnie korzystają z wielu możliwości nowoczesnych smartfonów i często zastępują nimi inne sprzęty, jak np. klasyczny aparat fotograficzny czy laptop. Jeśli więc lubimy grać w gry, fotografować, słuchać muzyki i wybieramy smartfon przystosowany do naszych potrzeb, duży zapas pamięci to konieczność. Co jednak zrobić, gdy zabraknie wolnej przestrzeni?

Karta pamięci alternatywą dla pamięci wbudowanejKarta pamięci alternatywą dla pamięci wbudowanej

Jeśli smartfon jest dla nas czymś więcej niż tylko narzędziem komunikacji, wybierzmy model ze slotem na kartę microSD. To rozwiązanie konieczne w przypadku sprzętu z małą pamięcią wbudowaną oraz w sytuacji, gdy pamięć telefonu jest zapełniona. Warto zwrócić uwagę na możliwość instalacji karty pamięci jeszcze przed zakupem, bo wiele nowoczesnych smartfonów nie ma opcji rozszerzenia pamięci.

Duża pamięć wbudowana to konieczność, gdy nasz smartfon ma być wielofunkcyjny i służyć jako biblioteka zdjęć, plików muzycznych lub filmów. Jeśli dodatkowo telefon może współpracować z kartą pamięci, możemy być pewni, że raczej nam jej nie zabraknie.

Related posts

4 najczęstsze przyczyny problemów z baterią w iPhonie

admin

Widły w wózku widłowym – kiedy wymienić a kiedy regenerować?

admin

Czy stal nierdzewna rdzewieje? Antykorozyjność stali nierdzewnej

admin