Komediowo.pl
Image default

Jaki system rynnowy dobrać do płaskiego dachu?

Płaskie dachy to forma okrycia budynku, która cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swój specyficzny wygląd. Zazwyczaj bardzo dobrze komponuje się z nowoczesnymi zabudowaniami i nadaje oryginalnego kształtu bryle powstałej z zabudowania. Jednak wybór takiej formy niesie za sobą pewien poważny problem.  Jaki system rynnowy dobrać do płaskiego dachu?

Tradycyjne rynny dachowe

O dachu płaskim możemy mówić, gdy kąt jego nachylenia jest mniejszy niż 10-15 stopni, dlatego nie zawsze rezygnuje się z tradycyjnej formy rynien.  W wypadku, gdy połacie dachu są lekko nachylone, w którąś ze stron domu, montuje się rynny przy jego najniżej położonych krawędziach; zazwyczaj na gzymsie, ścianie lub bezpośrednio na połaci. Natomiast wzdłuż boków bez orynnowania ustawia się ścianki attykowe, dzięki którym woda opadowa nie będzie zaciekać na budynek. Nie oznacza to jednak, że nie powinno być przy nich rynien. Czasami stosuje się odpowiednie wgłębienia, które zbierają wodę, wykonane zazwyczaj z tradycyjnych rynien z PVC.

Odwodnienie podciśnieniowe

Jest to jeden ze sposobów odprowadzania wody z dachu płaskiego przy pomocy systemów wewnętrznych. Działa on zdecydowanie sprawniej niż w wypadku użycia tradycyjnej formy rynien. Przegroda powietrzna umieszczona we wpustach sprawia, iż gdy woda przekroczy pewien poziom, odcinany jest dopływ powietrza, a płyn wypełnia całkowicie rury. Duże ciśnienie sprawia, że woda przepływa przez nie niezwykle szybko oraz samoczynnie czyści instalacje, co wpływa na mniejsze koszty konserwacji. Dodatkowo rury nie muszą posiadać spadku, więc ich umieszczenie na dachu staje się zdecydowanie prostsze.

Odwodnienie grawitacyjne

Odwodnienie grawitacyjne to drugi sposób odprowadzenia wody z dachu płaskiego przy użyciu systemów wewnętrznych, jednak z powodu mniejszego skomplikowania stał się o wiele bardziej popularny.  Woda zalegająca w wypustach na dachu jest po prostu odprowadzana siłami grawitacji. Wystarczy umieścić rury pod odpowiednim, lecz możliwie małym, kątem w kierunku odpływu. Ważne jednak, aby zastosować większą średnice niż w wypadku odwodnienia podciśnieniowego, ponieważ musi się znaleźć miejsce dla powietrza, a także woda spływając o wiele wolniej nie zabierze ze sobą wszystkich zanieczyszczeń. Prowadzi to jednocześnie do zwiększenia kosztów konserwacji, gdyż taką instalację trzeba co pewien czas ręcznie wyczyścić.

Odwadnianie awaryjne

Warto wiedzieć, iż istnieje także metoda odprowadzania wody z dachu płaskiego na wypadek większego zagrożenia uszkodzenia budynku. W trakcie potężnych ulew standardowe rozwiązania wymienione wyżej mogą okazać się niewystarczające. Dlatego właśnie powstały regulacje, które definiują instalacje odprowadzającą wodę jako całość od wypustu kanałowego aż po kanał publiczny. W nagłych wypadkach podczas odwadniania awaryjnego woda powinna mieć możliwość swobodnego spływania na działkę bez jednoczesnego uszkadzania elewacji budynku.

Płaski dach potrafi naprawdę świetnie wpłynąć na wygląd naszego domu i nadać mu niepowtarzalną bryłę, jednak należy pamiętać, iż wiąże się to z pewnymi dylematami. Tylko odpowiednio dobrany system odwadniania dachu, który zostanie profesjonalnie zamontowany, sprawdzi się w każdych warunkach. Warto zadbać o tego typu instalacje, gdyż to jeden z ważniejszych elementów budynku, od którego nierzadko zależy bezpieczeństwo domowników.

Related posts

Jakie narzędzia ogrodnicze niezbędne są jesienią? 

admin

Szklana zabudowa jako witryna sklepowa

admin

Długa historia popularnego dywanu

admin