Komediowo.pl
Image default

Jak wygląda współpraca z firmą windykacyjną?

Jeśli prowadzisz jakąkolwiek działalność gospodarczą, na pewno nie raz spotkałeś się z sytuacją, w której ktoś – klient albo partner handlowy – zalegał z płatnościami. Niestety upominanie się o spłatę długu rzadko kiedy jest proste. Czasami sprawy robią się tak kłopotliwe, że prowadzą one do interwencji komornika lub rozwiązywania problemu w sądzie. Dlatego właśnie powstały firmy windykacyjne, których zadaniem jest pomoc w całym tym procederze.

Najprościej rzecz ujmując, windykatorzy w swoich działaniach prowadzą do tego, by dłużnik spłacił należność wierzycielowi. Robią to na różne sposoby, najczęściej poprzez zdobywanie cennych informacji, przeprowadzanie analiz i kontakt z osobami, które mają obowiązek uregulować należność. Współpraca z firmą windykacyjną może więc być bardzo pomocna dla osób, które miewają częste problemy z dłużnikami i nie są w stanie sobie z nimi poradzić w obecnych warunkach (np. z powodu unikania jakiegokolwiek kontaktu przez zadłużonego). Warto wiedzieć, jak taka kooperacja wygląda, i dlaczego ta opcja może okazać się naprawdę korzystna.

Kto może podjąć współpracę z firmą windykacyjną?

W głównej mierze zależy to od profilu danego przedsiębiorcy. W największej ilości przypadków współpracę może podjąć każda osoba – fizyczna jak i prywatna – która ma pełne prawo rościć od kogoś pieniądze. Do udowodnienia zaistniałej sytuacji wystarczy jakiś fizyczny dowód, np. niespłacona faktura.

Jakie są kompetencje firmy windykacyjnej?

Na wstępie należy zaznaczyć, że windykator nie jest tą samą osobą, co komornik i nie należy używać tych pojęć zamiennie. Cele ich działalności jak i kompetencje prawne znacznie się od siebie różnią. Firmy windykacyjne to prywatni działacze, których zadaniem jest przede wszystkim doprowadzić do tego, by dłużnik zapłacił należność wierzycielowi; nie mają żadnej możliwości bezpośrednio ingerować w majątek takiej osoby. Komornik zaś to funkcjonariusz publiczny, który – w przypadku, gdy windykacja okazuje się nieskuteczna – ma prawo do zabrania dłużnikowi sprzętu, samochodu, mieszkania czy zajęcia rachunku bankowego. Jest to więc rozwiązanie ostateczne, po tym jak cała sprawa trafia do sądu.

Co w takim razie może robić windykator? To zależy od etapu pracy. Na samym początku działania są dosyć „łagodne” z punktu widzenia dłużnika – jest telefoniczne, mailowe czy też pocztowe pytanie i przypominanie o spłacie należności. Działacze naciskają na zadłużonego, przedstawiając przykładowo skutki nieuregulowania długu. Gdy proces jest nieskuteczny, dochodzi wtedy do tzw. postępowania windykacyjnego; firma zgłasza i przekazuje dane osoby do rejestru długów oraz obciąża ją zobowiązaniem do spłaty wynagrodzenia windykatora.

Jaki są korzyści ze współpracy z firmą windykacyjną?

Przede wszystkim mniej straconego czasu i pieniędzy na postępowanie sądowe. Dzięki procesowi windykacji wierzyciel ma dużo większą szansę na to, że dłużnik rzeczywiście spłaci należność. Jak się okazuje, w wielu przypadkach klienci czy też partnerzy handlowi zwyczajnie zapominają o dopełnieniu finansowego obowiązku – nierzadko jeden telefon wystarczy, by sprawa została załatwiona. W całej reszcie spraw znaczną korzyścią jest to, że, zatrudniając windykatora nie pozwalamy dłużnikowi zapomnieć o jego zobowiązaniu. Ciągłe telefony, maile oraz świadomość, że o sytuacji wie ktoś więcej niż tylko wierzyciel, wywierają presję, pod którą osoby zadłużone często się łamią. Sami raczej nie bylibyśmy w stanie wykonać takiego procederu, dlatego firmy windykacyjne są tak skuteczne w swoim działaniu.

A ile kosztuje taka usługa? To zależy oczywiście od konkretnego przedsiębiorcy. Lecz są to stosunkowo niewielkie pieniądze – windykatorzy zarabiają głównie na prowizjach od należności. Im krócej trwa cały proces, tym jest taniej, a w ostateczności, gdy dłużnik nie zapłaci, to konieczność spłaty wynagrodzenia firmy i tak spada na niego.

Related posts

Dlaczego warto mieć w biurze niszczarkę do dokumentów?

admin

Optymalizacja podatkowa w przedsiębiorstwie – sprawdź, ile możesz zyskać

admin

Jaki język programowania warto poznać jako pierwszy Podpowiadamy!

admin