Komediowo.pl
Image default

Czym jest ładowarka teleskopowa?

Ładowarka teleskopowa to sprzęt, który coraz częściej jest wykorzystywany przy różnego rodzaju pracach ziemnych. Oferuje o wiele więcej możliwość niż np. tradycyjny wózek widłowy. Jego wielofunkcyjność sprawia, że świetnie sprawdzi się w magazynie, do przenoszenia towaru, ale i także do podnoszenia osób. Dużą zaletą ładowarek teleskopowych jest zatem to, że można je dowolnie modyfikować, korzystając z osprzętu, aby mogły wykonywać konkretne zadania. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Obecnie wiele osób zastanawia się, czy lepiej zrobić kurs na ładowarkę teleskopową czy może jednak lepiej pozostać przy klasycznym wózku widłowym. Prawda jest jednak taka, że ładowarki teleskopowe o wiele lepiej sprawdzają się jako maszyny robocze. Przede wszystkim decyduje o tym ich wielozadaniowość. Bez problemu można do nich zamontować widły do palet, chwytaki do bel, pługi czy łyżki ładowarkowe. Zatem ładowarka teleskopowa nie tylko może pełnić rolę wózka widłowego, ale i oferuje całą gamę innych możliwości.

Ładowarka teleskopowa – zastosowanie

Ładowarki teleskopowe, czyli wózki podnośnikowe ze zmienną fazą wysięgu, znajdują zastosowanie w wielu branżach, choć przede wszystkim można je spotkać w przemyśle rolniczym czy budowlanym. Doskonale sprawdzą się przy kopaniu, przenoszeniu ziemi na środki transportu, załadunku towaru w magazynach czy jego rozładunku. Gdzie jeszcze wykorzystywana jest ładowarka teleskopowa? Tego rodzaju wózki znaleźć można także w portach, nadają się do pracy na wysokościach przy zastosowaniu platformy roboczej czy pełnią rolę ciągnika w rolnictwie lub pomagają rolnikom układać snopki siana.

Rodzaje ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe różnią się nie tylko zastosowanym osprzętem. Można je podzielić także np. ze względu na konstrukcję. Wyróżnia się zatem ładowarki teleskopowe sztywne (czołowe), w których kabina operatora nie obraca się względem podwozia. Ładowarki teleskopowe obrotowe dają możliwość zmiany pozycji kabiny operatora, najczęściej jednak tego rodzaju maszyny mają mniejszy udźwig niż ładowarki sztywne.

Ładowarki teleskopowe można także sklasyfikować ze względu na rodzaj napędu. Wyróżnia się ładowarki z napędem hydrostatycznym lub mechanicznym. Wybór pomiędzy tymi dwoma napędami stanowi często duży problem – który z nich jest lepszy? Wszystko zależy od tego, do czego maszyna będzie używana, i na jakim terenie. W rolnictwie przede wszystkim sprawdzają się ładowarki hydrostatyczne: są bardzo precyzyjne, niewielkie, choć ich serwisowanie jest dość wymagające. Ładowarki teleskopowe o napędzie mechanicznym będą dobrym wyborem do pracy na odkształconym terenie, gdzie potrzeba sprzętu o większym udźwigu i sprawności.

Ładowarki teleskopowe a podwozie

Bardzo ważnym elementem w ładowarce teleskopowej jest podwozie. Wyróżnia się ładowarki kołowe, przegubowe oraz burtowe. Ładowarki kołowe, czyli z osiami skrętnymi, są zazwyczaj dość duże. Ładowarki przegubowe to sprzęt większy lub mniejszy, ale charakteryzujący się bardzo dobrą manewrowością. Ładowarki teleskopowe o sterowaniu burtowym to najczęściej małe modele, którymi można nawet zawracać w miejscu, ale mają mały udźwig i nadają się tylko do pracy na twardym terenie.

Uprawnienia na ładowarki teleskopowe

Aby móc kierować ładowarką teleskopową, niezbędne jest posiadanie uprawnień w kategorii I WJO. Kurs na ładowarkę teleskopową można odbyć w wielu certyfikowanych ośrodkach. Jedyne wymagania, które należy spełnić przed przejściem takiego kursu, to: ukończone 18 lat, wykształcenie minimum podstawowe i brak przeciwwskazań ze strony lekarza do prowadzenia tego typu pojazdów.

Inspirowane: akademia-efect.pl – kurs koparko ładowarki

Related posts

4 najczęstsze przyczyny problemów z baterią w iPhonie

admin

Wycieraczka do sklepu – jaka powinna być?

admin

Prowadzenie biura rachunkowego w aglomeracji miejskiej – z jakimi problemami trzeba się zmierzyć?

admin